Stručná historie čs. a českých sekcí ve Francii

 

Vznik československých sekcí ve Francii souvisí se vznikem samostatného československého státu v r. 1918. Pro tehdejší Československo byla Francie velmi blízkým přítelem. Jak ve Francii, tak i v Československu se po válce objevilo několik klíčových osobností, které se shodly na založení československých sekcí při třech lyceích ve Francii. Patřili mezi ně: budoucí prezident Československé republiky Edvard Beneš, úředník československého ministerstva školství Ferdinant Spíšek, nîmeský historik a znalec české historie Ernest Denis a taktéž profesor historie Louis Eisenmann.

 

·      Co znamená pojem "československá / česká sekce ve Francii"?
Jedná se o skupinu studentů, kteří po absolvování přísného výběrového řízení byli vybráni pro tříletý studijní pobyt ve Francii na lyceu v Dijonu či Nîmes (dříve ještě v St.-Germain-en-Laye); francouzské lyceum odpovídá našemu gymnázium, je ale tříleté. Studenti absolvují studium v lyceu přesně tak, jak jím procházejí jejich francouzští spolužáci, jen mají navíc hodiny češtiny zajišťované českou lektorkou, aby jejich závěrečná francouzská maturitní zkouška byla plně nostrifikována v ČR. Česká lektorka navíc na lyceu zastává roli opatrovnice a studentům pomáhá v případě potřeby.

 

První československá sekce byla otevřena v r. 1920 v Lycée Carnot v Dijonu. Dijonský příklad měl své následovníky: v roce 1923 byla v Saint-Germain-en-Laye zřízena česká sekce pro dívky a v roce 1924 byla v Nîmes založena další sekce pro chlapce.

Během následujících desítek let však následovalo mnoho zvratů, rušení a znovuotevírání sekcí kvůli politickým změnám na mapě Evropy. První období existence českých sekcí bylo ukončeno událostmi spojenými s druhou světovou válkou. I když se po válce sekce znovu otevřely, jejich fungování bylo přerušeno komunistickým převratem v r. 1948 a až do roku 1966 Čechoslováci ve Francii studovat nemohli. Poté se opět podařilo na pár let sekce obnovit. Po roce 1969 normalizace už žádné nové studenty do Francie nepustila, stávající však nechala do roku 1972 dostudovat. V roce 1990 na sekce opět přijíždí studenti a studentky, tentokrát už ale pouze čeští. Do Dijonu původně odjížděli jen chlapci, od poloviny 90. let pak i dívky. Z nîmské sekce se stala dívčí sekce (i když lyceum samo o sobě je smíšené) a v Saint-Germain-en-Laye česká sekce zanikla, jelikož lyceum se proměnilo na základní školu.

 

Podrobnější zpracování historie sekcí najdete zde (ve francouzštině).