Jak se stát studentem české sekce

Výběr studentů pořádá Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s francouzskými partnery vždy v první polovině kalendářního roku.

Kdo se může přihlásit? Studium je určeno především žákům 9. tříd základních škol a 1. ročníků čtyřletých gymnázií (a odpovídajícím ročníkům víceletých gymnázií a středních škol), ale přihlásit se může každý, komu k 1. 1. není více než 16 let. K přijetí je také třeba znalost francouzského jazyka na úrovni B1 (žádný diplom se nevyžaduje, je to spíš orientační údaj), prospěch do průměru 1, 8, přičemž známka z matematiky by neměla být horší než 2 a české občanství, resp. trvalý pobyt v Česku.

Mnoho studentů, zejména z menších měst, o této možnosti vůbec neví nebo se zdráhá do přijímacího řízení přihlásit z přesvědčení, že do sekcí jsou přijímáni hlavně studenti bilingvních gymnázií s bezchybnou znalostí francouzštiny. My, jakožto absolventi českých sekcí, bychom rádi tento mýtus uvedli na pravou míru. Řada z nás se před odchodem do Francie francouzštině věnovala na běžné škole v rozsahu 2-3 hodiny týdně. Přesto se nám všem podařilo sekcemi projít s brilantními výsledky.

Jak probíhá výběrové řízení? Proces se skládá ze tří kroků. Nejprve uchazeč zašle nejpozději do poloviny února přihlášku a motivační dopis na adresu MŠMT. Zhruba v polovině března následuje 1. kolo sestávající se z písemných zkoušek z francouzského jazyka. Postupující uchazeči jsou pozváni v dubnu či květnu do 2. kola založeného na ústním pohovoru ve francouzštině s českými a francouzskými partnery. Vybráno bývá 10 uchazečů (4 dívky do Nîmes a 6 studentů a studentek do Dijonu).

 

Pro orientaci se můžete podívat na testy z francouzštiny, kterými si prošly kandidáti v minulých několika letech. Jejich zadání naleznete zde.

 

Nenechte se odradit zdánlivými překážkami či nedostatkem informací. Tři roky ve Francii člověka ovlivní na celý život, a pokud má student odvahu, byla by škoda takovou šanci nevyužít. Jak říká ředitel dijonské pobočky pařížského Institutu politických věd Lukáš Macek (jinak též absolvent české sekce v Dijonu): „Moje dnešní osobnost vděčí v mnohém mé francouzské zkušenosti.“

Více podrobnějších informací o přijímacím řízení naleznete na stránkách Domu zahraničních služeb či Francouzského institutu v Praze:

 

www.dzs.cz/cz/akademicka-informacni-agentura/stipendia-MSMT/

www.ifp.cz/-Les-sections-tcheques-en-France,632-

 

V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat na naši mailovou adresu: dijon-nimes@email.cz.