Association des anciens élèves des sections tchèques et tchécoslovaques de Dijon, de Nîmes et de Saint-Germain-en-Laye

– Stanovy –

 

I. Všeobecná ustanovení

Sdružení Association des anciens élèves des sections tchèques et tchécoslovaques de Dijon,
de Nîmes et de Saint-Germain-en-Laye
(dále jen „Sdružení“) si klade za cíl udržovat přátelské styky mezi všemi bývalými žáky a žákyněmi českých a československých sekcí na francouzských lyceích v Dijonu, Nîmes a St.-Germain-en-Laye, pomáhat současným studentům v úspěšném absolvovaní studia, zvyšovat informovanost české veřejnosti o středoškolském studiu ve Francii a zprostředkovávat odborné kontakty s podobnými sdruženími v tuzemsku i zahraničí.

 

II. Název a sídlo

Název: Association des anciens élèves des sections tchèques et tchécoslovaques de Dijon,
de Nîmes et de Saint-Germain-en-Laye
. Pro komunikaci v češtině se užívá název Sdružení bývalých studentů českých a československých sekcí v Dijonu, Nîmes a Saint-Germain-en-Laye.

 

Sdružení používá i zkrácený název Association des anciens élèves des sections tchèques en France a v češtině zkrácený název Sdružení bývalých studentů českých sekcí ve Francii.

 

Sídlo: Karlovo náměstí 671/24, 11000 Praha 1

 

III. Cíle a činnosti Sdružení

Základním posláním je propagace a podpora středoškolského studia ve Francii na českých sekcích v Dijonu a Nîmes. Za tím účelem bude Sdružení:

  1. Organizovat setkání členů ke koordinaci prezentace středoškolského studia ve Francii.
  2. Pořádat semináře či besedy na středních školách v České republice, které vyučují francouzštinu jako hlavní cizí jazyk.
  3. Navazovat spolupráci s podobně zaměřenými sdruženími v ČR i zahraničí a zastupovat v tomto ohledu své členy.
  4. Podporovat studenty českých sekcí v jejich studiu na lyceích.
  5. Organizovat setkání a udržovat kontakty mezi absolventy českých a československých sekcí.

 

IV. Členství

1. Sdružení rozeznává 2 druhy členství: a) řádné; b) čestné.

a) Řádným členem se může stát každý bývalý či současný student českých či československých sekcí ve Francii, lektor či lektorka těchto sekcí či kdokoliv, kdo se zajímá o tyto sekce.

b) Čestné členy jmenuje výbor Sdružení pro zásluhy o Sdružení nebo pro zásluhy na poli česko-francouzských styků.

2. Členství je dobrovolné.

3. Člen může být i členem jiných odborných sdružení, spolků a společností.

4. Členství vzniká schválením přihlášky výborem Sdružení.

5. Členství ve Sdružení zaniká:

a) na základě písemné žádosti doručené výboru Sdružení.

b) vyloučením člena pro neplnění povinností vyplývajících ze stanov Sdružení či porušování dobrých mravů v činnostech souvisejících se Sdružením. V tomto případě rozhoduje o zániku členství výbor Sdružení.

c) úmrtím člena.

 

V. Práva a povinnosti členů

1. Práva členů jsou zejména následující:

a) účastnit se všech akcí pořádaných Sdružením dle stanovených podmínek.

b) volit a být volen do orgánů Sdružení.

c) podílet se na činnosti a naplňování cílů Sdružení.

2. Povinnosti členů jsou zejména následující:

a) dbát na dobré jméno Sdružení.

b) řádní členové jsou povinni platit členské příspěvky ve výši stanovené výborem Sdružení.

 

VI. Orgány Sdružení

Orgány Sdružení

1. Valná hromada

2. Výbor

3. Kontrolní komise

ad 1) Valná hromada je nejvyšším orgánem Sdružení. Tvoří ji řádní členové. Je usnášeníschopná, jestliže se v určeném čase sejde alespoň 5 řádných členů. Každý člen se může nechat na valné hromadě zastupovat jiným členem Sdružení na základě písemné plné moci. Valná hromada volí výbor, schvaluje roční uzávěrku hospodaření a volí kontrolní komisi. Volby členů výboru a kontrolní komise jsou tajné. Valná hromada schvaluje stanovy a všechny změny stanov. Valná hromada přijímá usnesení i per rollam. V takovém případě rozešle výbor Sdružení členům návrh usnesení s výzvou
k hlasování o něm, a to elektronickou poštou na e-mailovou adresu uvedenou členy v přihlášce nebo oznámenou později výboru. Lhůta pro hlasování nesmí být kratší než deset dní od odeslání zprávy
s návrhem členům Sdružení. Po uplynutí lhůty pro hlasování sečte výbor hlasy členů došlé elektronickou poštou nebo písemně do konce této lhůty a oznámí členům výsledky hlasování valné hromady opět elektronickou poštou do deseti dnů od uplynutí lhůty pro hlasování. Usnesení je přijato, pokud hlasovalo alespoň pět členů a nadpoloviční většina hlasujících hlasovala pro návrh.

Výbor svolává valnou hromadu nejméně 1krát za 3 roky. Valná hromada se sejde vždy, když o to požádají nejméně dvě třetiny členské základny. Valnou hromadu svolává výbor.

ad 2) Výbor je volen na valné hromadě nadpoloviční většinou hlasů přítomných členů. Výbor tvoří tři členové Sdružení. Schází se podle potřeby a projednává veškeré záležitosti Sdružení, které nejsou vyhrazeny valné hromadě, a rozhoduje o nich. Výbor volí ze svého středu předsedu Sdružení a sekretáře Sdružení. Předseda Sdružení je statutárním orgánem Sdružení. Pokud předseda Sdružení nemůže plnit svou funkci, jednají jménem Sdružení ostatní dva členové výboru společně. Členové výboru Sdružení jsou voleni na období 3 let.

ad 3) Kontrolní komise je volena valnou hromadou. Má tři členy. Jejím hlavním úkolem je kontrola výsledků hospodaření a dodržování stanov Sdružení. Členové kontrolní komise nemohou být členy výboru. Členové kontrolní komise jsou voleni na období tří let. Kontrolní komise volí ze svých členů předsedu kontrolní komise.

Kontrolní komise i výbor se scházejí dle potřeby. Rozhodují většinou hlasů svých členů. Mohou
o jakýchkoli otázkách rozhodovat i korespondenčně nebo elektronickou poštou. Předseda kontrolní komise a sekretář výboru jsou povinni vést záznamy o usneseních orgánů, jichž jsou členy.

 

VII. Zánik Sdružení

O zániku Sdružení rozhoduje valná hromada, a to dvoutřetinovou většinou všech přítomných členů. Rozhodne-li valná hromada o zániku, jmenuje výbor Sdružení likvidátora, který provede likvidaci Sdružení v souladu s obecně závaznými předpisy.

Sdružení dále zaniká pravomocným rozhodnutím ministerstva o jeho rozpuštění.

 

VIII. Hospodaření

1. Sdružení je nezávislá právnická osoba, která získává prostředky na svou činnost z finančních příspěvků svých členů a darů jiných fyzických či právnických osob.

2. Hospodaření Sdružení vede sekretář Sdružení v souladu s obecně závaznými předpisy. Povinností sekretáře je pravidelně informovat výbor o stavu hospodaření.

3. Výsledky hospodaření jsou alespoň jednou ročně předkládány výborem kontrolní komisi
ke kontrole.

4. Kontrolní komise předkládá valné hromadě zprávu o hospodaření Sdružení k projednání.

5. Se sekretářem Sdružení uzavírá Sdružení prostřednictvím předsedy Sdružení dohodu o hmotné zodpovědnosti.

O všech nabytých finančních prostředcích je vedena řádná účetní evidence a výsledky hospodaření jsou předkládány ke schválení valné hromadě. Výsledky hospodaření jsou schvalovány i kontrolní komisí.

6. Valná hromada může zřídit zvláštní fond Sdružení za účelem finanční a jiné podpory současných studentů sekcí ve Francii a stanovit pravidla jeho fungování.

 

 

Kristýna Křížová

předsedkyně Association des anciens élèves des sections tchèques et tchécoslovaques de Dijon,
de Nîmes et de Saint-Germain-en-Laye