Co je dobré vědět o životě na Daudetu

1) Nîmes, náš druhý domov

Ve čtvrtém patře Lycée Daudet se nachází „Dortoir tchèque“. Je zde kolem 20 jednolůžkových pokojů pro české dívky, českou asistentku, zahraniční lektorky a naši „maîtresse au-pair“, studentku tzv. „classe préparatoire“, která večer dělá prezenci atd. Pokoje, které si můžeme vybrat v několika barevných variacích (zelená, oranžová, šedá, fialová, růžová), jsou vybaveny postelí, stolem, židlí, skříní, umyvadlem, zrcadlem a mají okna vedoucí do dvora školy. Sprchy a toalety jsou společné na chodbě.

Protože o víkendu nemáme povinnost chodit do rodin, je náš internát vybaven kuchyňkou s vařící deskou, remoskou, ledničkou... a malým salónkem s televizí, videem a DVD přehrávačem a společenskými hrami. V pokojích je zakázáno mít přímotopy (bohužel nezbytné...), svíčky, alkohol, meče a do zdí se nesmí nic vtloukat.

 

2) Bon appétit aneb kde se stravujeme

Třikrát denně pět dnů v týdnu jíme ve školní jídelně, v sobotu máme nárok na snídani a balíček v poledne (bagetky, sýr, ovoce, sušenka, voda, chipsy). Snídaně se skládá z bagetky, jogurtu, nutelky, marmelád, másla, cereálií a k pití máme na výběr z několika druhů kávy, horké čokolády, pomerančového džusu. Oběd je o několika chodech: předkrm (salát, paštika...), hlavní chod (maso, ryba, zelenina, brambory, těstoviny...), mléčného výrobku (jogurt, sýr), ovoce a bageta. Večeře bývá obdobná.

 

3) Internet

Na internátě máme možnost připojit se kabelově na internet. Některé stránky jsou ovšem blokované přes týden (facebook, youtube,...) a spuštěné o víkendu, jiné jsou blokované trvale (France2). Pokud se nám porouchá třeba počítač, máme možnost obrátit se na školní informatiky. Přes den se nedoporučuje na internet chodit (zatěžování sítě), ale večer není problém J. V televizní místnosti také máme jeden společný počítač s tiskárnou, které můžou všichni zdarma používat.

 

4) Praní prádla

Od roku 2013 máme pračku a sušičku Miele přímo na internátu, takže k praní máme přístup dle osobní potřeby. Jen si musíme obstarat vlastní prášek na praní.

 

5) Co když onemocníme?

Pokud se necítíme dobře, jdeme nejprve na „infirmerie“, kde se o nás postarají sestřičky. Pokud se jedná o něco závažnějšího, jsme doprovozené ke školnímu lékaři. Pokud máme nařízený klid na lůžku, nezůstáváme na pokoji, ale musíme docházet na sesternu ve škole. Mít vlastní léky bychom neměly, ale pokud se to nikdo nedozví, nikomu to nevadí.

 

6) Takový normální den

Ve Francii vyučování nezačíná nutně v 8.00 jako u nás, ale třeba v 9.00 či 9.30. Pokud začínáme později, nemusíme vstávat na snídani. Dopolední vyučování trvá zhruba do 11.30 až 12.00, dále následuje pauza na oběd, která trvá hodinu až dvě. Pak jdeme znovu do školy a často končíme kolem 18. hodiny. V 18.50 se podává večeře, na které je účast nutná (stejně jako na obědě je nepřítomnost zaznamenávána). O pauzách můžeme být na pokojích, které každý den vytírá paní na úklid, nebo v CDI (knihovna) či ve městě (ale pozor, škola se otevírá jen jednou za půl hodiny a to na 5 minut).

Pokud chceme jít ven večer, musíme si podat „demande“ (žádost o uvolnění), kam napíšeme: kam jdeme, s kým, kdy a v kolik se vrátíme a telefonní čísla. Jinak se po večeři z internátu vycházet nesmí.

O víkendu můžeme jít buď do rodin kamarádů, což si musíme samy domluvit, nebo máme možnost zůstat ve škole. To si pak samy vaříme a můžeme si dělat, co chceme (máme čipy, které nám od 8.00 do 20.00 umožňují odchody či příchody ze školy, výjimečně se stane, že tyto čipy přestanou fungovat. Návrat do školy se ale vždy dá nějak vyřešit. Ve středu a v sobotu končí škola nejpozději ve 12.00.

Každý večer se pak ve 21.30 kontroluje, jestli na internátu skutečně jsme.

 

7) Škola, základ života

Ve škole máme v prvním ročníku předměty stejné, jako v ČR a k tomu předměty volitelné, typu ekonomie, dějiny umění, hudebka, třetí cizí jazyk atd. Od druhého roku si volíme zaměření, tzv. sekci (S-vědecká, ES-ekonomická, L-literární). Na konci tohoto ročníku se skládá maturita z francouzštiny a podle sekce z dalších dvou předmětů (S-dějepis, zeměpis, ES/L-fyzika, chemie, biologie). Ve třetím ročníku tyto předměty ubydou a nahradí je filozofie a předměty našeho výběru a zaměření (na „S” si člověk vybírá mezi matematickou, fyzicko-chemickou a biologickou specializací). Na konci třeťáku pak z nich všech maturujeme.

V prvním ročníku má většina Čechů navrch v přírodovědných předmětech a má pocit, že se nenaučili nic moc nového, na druhou stranu je hodně práce s dohnáním úrovně francouzštiny. V dalších ročnících se náročnost exaktních věd značně zvyšuje (tedy pokud jdete na „S“) a objem učiva dost narůstá. Tradičně je kladen větší důraz na interpretaci dat a schopnost utříbeně a jasně vyjádřit myšlenku, než na slepé biflování.

 

8) My a naši francouzští kamarádi

Učitelé zpravidla k Češkám chovají sympatie (pokud nejste vyložená anarchistka). Vztahy ve třídě si každá tvoříme sama, obecně platí, že se spolužáky vycházíme dobře a často zde vznikají přátelství na celý život. Může se ale přihodit, že konstelace vztahů není ideální. Ostatně jako v každém kolektivu. Kolik si najdeme přátel, záleží na přístupu každé z nás! Rozhodně se člověk nesmí nechat odradit prvotním opatrným přístupem spolužáků, pro které jste kvůli českému původu « exot(i)ka ». Ve třídě jsme většinou po jedné Češce.

 

9) Francouzský mobil

Není podmínkou pořídit si francouzský mobil. Ale komunikace s francouzskými kamarády pak vyjde o poznání levněji. Samozřejmě si kredit dobíjíme ze svých peněz.

 

10) Zájmové kroužky

Záleží na každé z nás, zda máme chuť se někam přihlásit. Několik holek chodí třeba na „conservatoire“ (něco jako ZUŠ) hrát na hudební nástroj, dělají tanec, hrají volejbal či horolezectví. Zkrátka, pokud máme chuť věnovat se mimoškolním aktivitám, můžeme.

 

11) Cestování

Na nějaké ty menší výlety máme čas o víkendu. Pláž je vzdálena asi hodinu cesty vlakem a půvabná města jako Avignon, Arles a Montpellier jsou de facto za rohem. S českou sekcí se také jezdí na podzim do Paříže na ambasádu na setkání českých studentů studujících ve Francii (náklady si hradíme samy). V květnu se pak koná velký výlet celé sekce, který hradí škola. Loni jsme byly v Barceloně, ale v minulosti se podnikly výlety i do Bordeaux, Nice, Grenoblu, Toulouse...

 

Další informace naleznete zde a také zde.

Osobní svědectví studentů sekcí z roku 2013 naleznete v rubrice Život v českých sekcích.